Jak praktycznie zaplanować swoją podróż w góry?

Karkonosze to cudowne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku! Musimy jednak pamiętać o tym, że natura potrafi zaskakiwać, więc powinniśmy się odpowiednio przygotować do zdobywania karkonoskich tajemnic. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które z pewnością ułatwią planowanie wycieczek.


Jaki ubiór w góry?

Punkt pierwszy!

To pytanie może wydawać się banalne, jednak nie zawsze turyści potrafią dostosować się do warunków panujących w górach i na szlakach. O czym warto pamiętać:

 • Przed rozpoczęciem wędrówki warto sprawdzić warunki pogodowe i to właśnie do nich dostosować swój ubiór. Należy jednak pamiętać, że na wysokościach pogoda lubi się bardzo szybko zmieniać. Nawet jeżeli pięknie świeci słońce, może się okazać, że za chwilę spadnie deszcz i burza. W tym wypadku ważne, aby zabrać ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, odpowiednio zaimpregnowane buty oraz pokrowiec na plecak. Latem nie zapomnij o okryciu na głowę, które uchroni Cię przed słońcem, zimą natomiast o ciepłej czapce, która ochroni Twoje uszy.
 • Podstawą górskich wędrówek jest odpowiednie obuwie. Szlaki, warunki pogodowe, mokra nawierzchnia potrafią być naprawdę zdradliwe. Dobrze dobrane, wodoodporne buty z antypoślizgową podeszwą oraz wysoką cholewą mogą uchronić Cię od nieprzyjemnego urazu i szybkiego zakończenia wycieczki. Tutaj należy pamiętać również, o wysokich i grubych skarpetach, dzięki którym obejdziemy się bez odcisków, po zakończonej wędrówce.
 • Plecak - dostosuj do swoich potrzeb, jednak nie przesadź z jego ciężarem. Bardzo ważne jest to, aby jak najbardziej odciążyć kręgosłup podczas takiej wyprawy. Warto przenieść cały ciężar na biodra. Idealnym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą kijków do nordic walkingu. Kijki pozwalają na większą pracę ramion, dzięki czemu odciążamy plecy oraz kolana. Dla Gości naszego hotelu wypożyczamy kijki darmowo.


Co spakować do plecaka?

Punkt drugi!

Tak, jak wcześniej wspominaliśmy plecak powinien być dobrany do naszych potrzeb, jednak nie możemy przesadzić z jego wielkością. Na jednodniową wycieczkę najbardziej odpowiedni będzie taki w przedziale 30-40 litrów. Ale co zabrać do środka? Poniżej kilka wskazówek:

 • Latem bardzo ważne jest zabezpieczenie się przed promieniami UV, dlatego warto pamiętać o kremie ochronnym. Może nas ochronić przed poparzeniami słonecznymi.
 • WODA - idąc w góry, koniecznie musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Latem powinno to być bardzo częste, w chłodniejsze dni możemy zaopatrzyć się również w rozgrzewającą herbatę lub kawę w termosie. Powinniśmy pamiętać o czymś do jedzenia i oczywiście o niezawodnej czekoladzie, która doda nam energii w momencie jej spadku.
 • Awaryjnie warto zaopatrzyć się w mapę, kompas, latarkę i kompas. Może to nam uratować życie.
 • Możemy zabrać ze sobą leki przeciwbólowe. Na wysokości zmienia się ciśnienie, w związku z czym mogą pojawić się bóle migrenowe, warto mieć wówczas przy sobie lek przeciwbólowy, który pozwoli na kontynuowanie wycieczki.

Zanim wyruszysz - zaplanuj!

Punkt trzeci!

Pamiętaj, aby dokładnie zaplanować swoją podróż. Poniżej kilka kroków prawidłowego przygotowania do górskiej wędrówki:

 • Sprawdź, co się dzieje aktualnie dzieje w górach - pogoda, stopień zagrożenia lawinowego, czy trasa, którą chcemy się poruszać jest czynna i możemy nią swobodnie przejść. Takie informację możemy sprawdzić na stronie Karkonoskiej grupy GOPR lub na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.
 • Naładuj telefon komórkowy i sprawdź, czy masz zapisane numery alarmowe 985 lub 601 100 300.
 • Warto zainstalować w telefonie aplikację Ratunek (która za pomocą GPS pokaże dokładną lokalizacją osoby zgłaszającej).
 • Dokładnie zaplanuj swoją trasę, wybierz odpowiedni szlak. Pamiętaj, aby znać również alternatywę, w razie niepogody - np. drogę do najbliższego schroniska.
 • Sprawdź, czy zrealizowałeś punkt pierwszy i drugi.

Jeżeli przyjeżdżasz do Karpacz z daleka, to pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu swojego samochodu, do obecnie panujących warunków na drodze. Zimy w Karkonoszach potrafią zaskakiwać, dlatego dobre opony to podstawa. Marzy Ci się wędrówka na Śnieżkę, ale nie wiesz gdzie najbezpieczniej zostawić samochód? Żaden problem! Goście Hotelu Nowa Ski*** mają możliwość skorzystania z darmowego busa, który zawiezie i odbierze ich z wybranego miejsca na terenie Karpacza, codziennie w godzinach 09:00 - 15:00.


Górskie wędrówki, to idealne miejsce na spędzenie aktywnego wypoczynku z najbliższymi, w otoczeniu natury. Należy jednak pamiętać, że do zdobywania Karkonoszy powinniśmy się odpowiednio przygotować. Po udanych wycieczkach najlepszym podsumowaniem dnia, będzie relaksacyjny masaż w naszej strefie Nowa SPA oraz lampka wina w Restauracji Atelier Nowa.

Zapraszamy!

Twój hotel w Karpaczu

Wypocznij w górach

Mostowa 9
58-540 Karpacz

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach

Na naszej stronie rezerwujesz najtaniej!

DODATKOWO OTRZYMUJESZ

Gwarancja najniższej ceny

Indywidualna obsługa

Pamiątka z pobytu